Magnetyczny korek spustowy

Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że to użytkownik Jacek64 na forum Jawacz.pl jest pomysłodawcą modyfikacji korka spustowego.

Większość współczesnych pojazdów posiada magnetyczny korek spustu oleju. Przyciąga on wszystkie opiłki z oleju, przez co pozytywnie wpływa na wytrzymałość pracujących w oleju elementów silnika. Dlatego podczas wymiany oleju w każdym pojeździe tak ważną rzeczą jest dokładne oczyszczenie korka spustowego.

Jednak w naszych zabytkowych pojazdach często stosuje się zwykłą śrubę metryczną bez właściwości magnetycznych. Można oczywiście dokupić magnetyczny korek spustowy w cenie około 30 zł i przy najbliższej wymianie oleju po prostu zamienić standardową śrubę na nowo zakupiony korek spustowy. Można również mając odpowiednie środki i narzędzia namagnesować naszą śrubę, jednak jest to dosyć trudny i stosunkowo długi proces. Można też samemu we własnym zakresie w cenie mniejszej jak 6 zł wykonać taki korek spustowy przy użyciu zwykłej śruby, wiertarki z odpowiednim wiertłem oraz magnesem neodymowym.

Źródło: Opracowanie własne

Kupujemy zwykłą śrubę M10x20 o skoku gwintu 1,5 mm (jest to uniwersalny skok gwintu). Koszt jednej takiej śruby to około 70 gr. Potrzebujemy jeszcze magnes neodymowy. Możemy go dostać na kilka sposobów. Wkrętak z wymiennymi końcówkami posiada takiego rodzaju magnesik, możemy też kupić na aliexpress pakiet 50 magnesów o dowolnej szerokości i grubości w cenie 4 zł lub udać się do sklepu modelarskiego. Osobiście kupiłem pakiet magnesów  o wymiarach 5×1 mm na aliexpress, pozwoliło mi to na wykonanie większej ilości korków spustowych do moich maszyn.